"גשר משפחתי"- בניית הסכמות במשפחה

מרכז הגישור נותן מענה לקהילה המגוונת בעיר גבעתיים שהיא עיר מתחדשת, לרבות למשפחות חד הוריות ומשפחות להט"ביות, לצד מענה למשפחות ותיקות ולגיל זקנה. תחום בניית הסכמות במשפחה - "גשר משפחתי" עוסק בגישורי משפחה (לא גירושין),  ע"י מגשרי משפחה בעלי ניסיון, עורכי דין ומטפלים.

גשר משפחתי"- פירוט תחומי העיסוק:

  • הסכמות במשפחה

סכסוכים בתוך המשפחה בין הורים וילדים, בין בני-זוג, אחים (לא גירושין), ליווי משפחות במצבי קונפליקט, שלום בית.

  • גישור בין דורי

עם הארכת תוחלת החיים והחיים בהרכב רחב של המשפחה עולות סוגיות הנוגעות לענייני רכוש וירושה, הורשת עסק, ענייני אפוטרופסות, מחלוקות בין הילדים בעניין הטיפול בהוריהם וכיו"ב. הגישור במשפחה מספק מידע אודות מיצוי זכויות, ומציאת פתרונות המותאמים לצורכי המשפחה. בגישור בין דורי, מעבר להגעה לפתרון כולל הנותן מענה לצרכים של בני המשפחה, שמים דגש מאוד גדול על חיזוק התא המשפחתי ולכידותו. בגישור הבין דורי, אנו משתמשים בגישור ככלי מניעתי לפתרון מקרים בעלי פוטנציאל קונפליקטואלי קיים, או עתידי. משפחה שתתכנן מראש את עתידה ודרך התנהלותה תחסוך סכסוכים עתידים סביב ענייני משפחה.

  • יחסי ממון

הסכם ממון מסדיר את אופן ההתנהלות הכלכלית של בני הזוג במהלך חייהם המשותפים וכן ואת חלוקת הרכוש בשעת פרידה. הצדדים, בעזרת המגשר, בונים מערכת עקרונות בכל הנוגע ליחסיהם הרכושיים והכספיים והכל עפ"י השקפת עולמם ורצונם. הסכמי ממון טומנים בחובם התייחסות לנושאים כגון נכסים ורכוש הצדדים, אשר נצבר על ידם לפני תחילת הקשר וייצבר בעתיד, חובות ומשכנתאות, הוצאות והכנסות וזכויות פנסיוניות וסוציאליות.

לפני קבלת החלטות משותפות, אשר יש להן השפעה על ההתנהגות הכלכלית בכל תקופת הזוגיות ואף סיומה, רצוי שבני הזוג ינהלו שיח משתף ע"י מגשרים מוסמכים המתמחים בגישורי משפחה. בתום התהליך הגישורי, יוכלו הצדדים לעגן את ההסכמות בהסכם ממון, אשר יקבל תוקף משפטי. תהליך הגישור ועריכת ההסכם מסיר את חוסר הוודאות באשר למשטר הרכושי החל על בני הזוג. הסדרת הנושא מראש מקנה שקט וביטחון, מאפשרת תכנון כלכלי ברמת הפרט והמשפחה, ומונעת צורך בהכרעה שיפוטית בדיעבד לגבי כוונות הצדדים.

  • סוגיית ההורות משותפת

מי שלא נמצא בזוגיות ובכל זאת רוצה להיות הורה יכול לבחור במודל של הורות ללא זוגיות. חשוב להיפגש עם מגשר על מנת לערוך תהליך של תיאום ציפיות, לתת את הדעת ולשוחח על נקודות מהותיות וחשובות הנחוצות לצדדים לטובת גידול הילד יחד. הסכם זה יהיה מותאם לדרישות והשקפות העולם של הצדדים וילווה אותם עד הפיכת הילד לבגיר. בהסכם זה יש להתייחס לסוגיות הקשורות למהלך ההיריון, סוגיות הקשורות ללידה ולזמני השהייה, הוצאות הילד וכיו"ב. לאחר שיגיעו ההורים לעתיד להסכמות, יוכלו לעגן אותן בהסכם משפטי, אשר יאושר בבית משפט המוסמך לאחר לידתו של הילד.

  • חיים משותפים

בני זוג אשר אינם רוצים להינשא בנישואין על פי הדת, או כאשר החוק אינו נותן להם מענה ביצירת התא המשפחתי ומעוניינים להסדיר את ענייניהם הכספיים וענייני ההורות, כדאי שיפנו למגשר, על מנת לשוחח על הצרכים של כל אחד מהם, הצרכים המשותפים של שניהם כיחידה משפחתית, להגיע להבנות בעניינים הרכושיים והכספיים בהווה ובעתיד, וכן לדבר על השקפת עולמם בעניין הילדים העתידים, דרך חינוכם וגידולם ואיך יתחלקו זמני השהייה במקרה של פרידה. לאחר שיגיעו להבנות, יוכלו הצדדים לעגן את ההסכמות ביניהם בהסכם משפטי.

  • הקהילה הגאה

מרכז הגישור  מתמחה בצרכים המיוחדים של הקהילה הגאה לאחר שעבר הכשרה של האגודה למען הלהט"ב להכשרת מגשרי המשפחה לקהילה הלהט"בית וזאת, בהיעדר הכרה בזכות החוקית להינשא במדינת ישראל, הגישור הינו תהליך המתאים ביותר להסכמות על בניית התא המשפחתי לזוגות גאים, כמו גם על המודלים של ההורות. בנוסף, מנהלת מרכז הגישור מאשרת תצהירי זוגיות לזוגות בקהילה לטובת הטבות ברשות המקומית.

כתבה: מגשרים על הפערים הבין דוריים

יחסי עבודה

מרכז הגישור בגבעתיים, הינו מרכז מוביל בתחום יחסי העבודה, כאשר למגשרות המרכז ניסיון רב הן בצד המשפטי והן בגישור בבתי הדין לעבודה.

יחסי עבודה, כמו יחסי שכנות ומשפחה, הינם יחסים מתמשכים המבוססים על אימון שכן רובנו מבלים בעבודה שעות רבות במהלך השבוע, ולעיתים אף יותר מאשר השעות אותם אנו מבלים עם המשפחה בבית, לפיכך הם מתאימים לתהליכי יישוב סכסוכים בהסכמה.

בתקופת הקורונה, העביר מרכז הגישור בגבעתיים מספר הכשרות העוסקות בהשלכות הקורונה על יחסי העבודה,  הגמישות התעסוקתית והתאמת השיח הגישורי לפתרון קונפליקטים מתחום יחסי העבודה.

מנהלת מרכז הגישור כתבה את הפרק "יחסי עבודה בתקופת הקורונה" ובו דוגמאות מקונפליקטים רווחים אשר אפיינו את התקופה. הפרק מופיע בחוברת אשר יצאה על ידי תכנית גישורים ומוזאיקה "מדריך גישור לתקופת הקורונה".

לעיון בחוברת - גשרים בימי הקורונה